W teorii świat transportu wydaje się dość skomplikowany. W praktyce… bywa jeszcze bardziej zagmatwany – dlatego dziś, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, odpowiadamy na kilka najczęściej przewijających się pytań. Zaczynamy!
Jakie warunki muszą być spełnione przy transporcie mleka?
Przewóz produktów spożywczych musi spełniać określone wymogi. W przypadku nabiału są one wyjątkowo restrykcyjne, co wynika m.in. z krótkiego terminu przydatności do spożycia. Dobrym przykładem jest tutaj transport mleka. Według rozporządzenia nr 853/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady, temperatura mleka w momencie dotarcia do wybranego punktu nie może przekraczać +10°C. Kolejny ważny aspekt to kwestia higieny. Cysterny przeznaczone do przewozu mleka powinny być badane na efektywność systemów mycia CIP, a to wszystko przy użyciu odpowiednich testów ATP oraz wykorzystaniu metod badań agarowych. Co istotne, zapisy z tych kontroli muszą być dostępne do wglądu dla stosownych organów kontroli.
Czym jest ATP?
Zagłębiając się w tematykę transportu produktów spożywczych, zapewne zetknąłeś się ze skrótem ATP. Co on dokładnie oznacza? Pod tym określeniem kryje się Umowa o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu do tych przewozów. Została przyjęta w Genewie dnia 1 września 1970 r. i reguluje m.in. kwestie takie jak zapewnienie czystości oraz szczelności, sprawdzanie temperatury czy wymogi względem kontroli zgodności. Pozytywne przejście tego ostatniego wpływa zresztą na możliwość uzyskania Certyfikatu zgodności, czyli dokumentu potwierdzającego dopełnienie wszelkich warunków.
Jaki transport produktów spożywczych musi być wyraźnie oznaczony?
Opis „tylko dla środków spożywczych” powinien znaleźć się na każdej cysternie spożywczej, która przewozi czekoladę lub tłuszcze, czyli produkty o dużej gęstości. Napis musi być nie tylko doskonale widoczny, ale i nieścieralny – dzięki czemu zyskujemy pewność, że cysterna przeznaczona jest wyłącznie do transportu żywności.
W przewozie artykułów takich jak np. płynna czekolada, niezmiernie istotną kwestią jest także określana przez producenta temperatura.