Poprzednim razem pisaliśmy o certyfikacie IFS Logistics, który bazuje na HACCP. Czym jednak jest samo HACCP? W skrócie to analiza zagrożeń i krytyczne punkty kontroli związane z zabezpieczeniem żywności.
Czy HACCP jest niezbędne?
W przypadku firm wytwarzających lub wprowadzających do obiegu artykuły spożywcze tak – i wynika to nie tylko z dbałości o stan samej żywności, lecz również z przepisów prawnych (zarówno na poziomie rozporządzenia, jak i ustawy).
Zasady HACCP
Analiza HACCP opiera się na konkretnych zasadach, wśród których wymienić można między innymi zidentyfikowanie samych zagrożeń, opisanie metod ich zapobiegania, czy ustalenie, co konkretnie wymaga wdrożenia środków zapobiegających problemom. HACCP jest związane także z ustaleniem, w jaki sposób reagować na ewentualne odbiegnięcie od ustalonych norm.
Co istotne, zasady HACCP wymagają także prowadzenia pełnej dokumentacji dotyczącej zabezpieczania żywności i utrzymywania jej minimum 3 lata od momentu sprzedaży.
Pełna lista zasad HACCP przedstawia się następująco:
1. Identyfikacja zagrożeń i opisanie środków zapobiegawczych
2. Identyfikacja krytycznych punktów kontroli (CCP)
3. Identyfikacja limitów krytycznych
4. Ustalenie systemu monitorowania CCP
5. Określenie działań korygujących
6. Ustalenie procedur weryfikacji systemu
7. Ustalenie procedur zapisów
Zasady HACCP są częścią wymagań do otrzymania niektórych spośród certyfikatów związanych z transportem produktów spożywczych, tak jak do ma miejsce w przypadku IFS Logistics, który to certyfikat omawialiśmy w poprzednim wpisie.